Ilość wyświetleń: 440

Muzeum Starych Zegarów


Odsłuchaj

Powrót
Szczebrzeszyn grafika z napisem kultura

Ekspozycja stała pn. "MUZEUM STARYCH ZEGARÓW" w Szczebrzeszynie powstała z inicjatywy i w oparciu o kolekcję zegarów zgromadzonych przez prywatnego kolekcjonera Leszka Marka Dudę.

Przewodnim tematem tego zbioru są zegary wahadłowe wiszące, czyli ścienne - wyłącznie typu szwarcwaldzkiego - zwane też zegarami ludowymi, a także wiejskimi, kuchennymi lub po prostu drewniakami. Ich wspólną cechą charakterystyczną jest mechanizm metalowo-drewniany (pierwotnie całkowicie drewniany) z napędem łańcuszkowym (początkowo sznurowym) i ciężarkami (tzw. wagami), a różnice wynikają jedynie z wyglądu zewnętrznego (oprawy i dekoracji).

Nazwa tych zegarów wywodzi się od miejsca ich powstania i pierwszej produkcji, którym był Schwarzwald – górzysty rejon w południowo-zachodnich Niemczech (obecnie land Badenia-Wirtembergia), gdzie w połowie XVII w. skonstruowano pierwszy taki zegar - prosty w budowie, niezawodny i tani, a więc dostępny dla szerokiego grona odbiorców. Początkowo wytwarzane były w przydomowych warsztatach. Następnie, pod koniec dziewiętnastego stulecia, trafiły do hal fabrycznych znanych firm zegarmistrzowskich, takich jak np. Haas, Beha, Kienzle, a ich produkcja rozprzestrzeniła się prawie na całą środkową Europę.

Zbiór liczący obecnie ponad 300 eksponatów udostępniono dla zwiedzających wraz z początkiem sierpnia 2018 r. Oficjalnego otwarcia dokonał podczas Dożynek Gminnych 2018 Burmistrz Szczebrzeszyna Marian Mazur, nadając jednocześnie opiekunowi wystawy tytuł Honorowego Kustosza. 

Już w pierwszym miesiącu funkcjonowania ekspozycję obejrzało ponad 500 osób. Mamy nadzieję, że ekspozycja nadal przyciągać będzie m. in. pasjonatów historii techniki czy miłośników sztuki użytkowej i kultury materialnej, przez co stanowić będzie doskonałe uzupełnienie coraz bogatszej oferty turystycznej i kulturalnej Chrząszczowego Grodu.

Muzeum mieści się w budynku Urzędu Miasta (wejście od ul. Partyzantów).

Obecnie muzeum czynne jest od wtorku do soboty w godzinach 10 - 16

Bilety w cenie 5 zł (bilet normalny) i 3 zł (ulgowy) są do nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej przy Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie (dawna synagoga).

Kontakt z Muzeum Starych Zegarów:

tel. 84 682 10 95 wewn. 326,

e-mail: zegary@mdk.szczebrzeszyn.pl

http://mdk.szczebrzeszyn.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=89&strona=1

Loga Unii Europejskiej, RP, lubelskiego