Data publikacji: 2021-06-22, 8:15

Ilość wyświetleń: 354

Czy pamiętasz, że udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy?


Odsłuchaj

Powrót

Wielki finał loterii spisowej coraz bliżej! ???? Już 1️⃣4️⃣ lipca br., o godz. 12:00, wśród wszystkich zarejestrowanych zgłoszeń rozlosujemy 16. samochodów TOYOTA Yaris! Być może to właśnie Ty staniesz się właścicielem jednego z nich!  ???????? Zastanawiasz się jakie masz szanse? Z całego kraju wpłynęło ponad milion dwieście tysięcy zgłoszeń udziału w loterii – najwięcej z województwa wielkopolskiego, śląskiego i mazowieckiego.
Zachęcamy do oglądania transmisji z finałowego losowania na naszych kanałach na Facebook-u i YouTube. Po losowaniu, lista zwycięzców zostanie udostępniona również na stronie:  https://loteria.spis.gov.pl/#wyniki.
Z regulamin loterii możesz zapoznać się na stronie: https://loteria.spis.gov.pl/. W przypadku dodatkowych pytań, prosimy o kontakt z infolinią pod numer 22 871 99 21.
Organizatorem loterii jest UNIQUE ONE sp. z o.o. siedzibą w Warszawie przy ul. Niedźwiedziej 2A.
#GUS #NSP2021 #LiczySięKażdy #LiczymySięDlaPolski #SpisPowszechny

https://loteria.spis.gov.pl/?fbclid=IwAR0jq1iX59ym1Qu9NzUxMeVb3i7Q9eLO8dYkmicgtFw10TjcGxkGZ98YQpg


Obowiązek udziału w spisie powszechnym został uregulowany w art. 6 ust. 3 i art. 9 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955).

Odmowa udzielenia informacji w spisie powszechnym, na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955), podlega karze grzywny.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), obowiązkową metodą przekazania danych przez osoby fizyczne objęte spisem powszechnym jest samospis internetowy. Samospis można wykonać samodzielnie, za pomocą własnego urządzenia (komputera stacjonarnego, laptopa, smartfona itd.), bądź  w najbliższym urzędzie gminy. Urzędy gmin utworzyły w tym celu stanowiska komputerowe  z dostępem do Internetu, z których można skorzystać bezpłatnie (lista punktów spisowych w gminach). O ile zajdzie konieczność, Urząd Gminy zapewnia wsparcie upoważnionego pracownika Urzędu Gminy w realizacji samospisu przez Internet.

Spisem powszechnym objęte są: osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami (ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.; Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).

Równolegle z samospisem w spisie powszechnym, prowadzone są wywiady telefoniczne. Rachmistrzowie spisowi dzwonią do osób, które nie spisały się przez Internet lub dzwoniąc na infolinię spisową (22 279 99 99). Rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów telefonów:

    22 828 88 88
    22 279 99 99.

W razie wątpliwości, czy osoba dzwoniąca jest rachmistrzem, można zweryfikować jej tożsamość: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się telefonicznie z osobami fizycznymi objętymi spisem. Osoby, które przekażą dane telefonicznie rachmistrzowi, nie muszą już wypełniać formularza spisowego w Internecie. A do osób, które już się spisały samodzielnie, rachmistrz nie zadzwoni. Jeśli chcesz wypełnić sam formularz w Internecie możesz to zrobić dopóki nie skontaktuje się z Tobą rachmistrz.

Nie warto odkładać samospisu do ostatniej chwili, również dlatego, że tylko te osoby, które spisały się przez Internet mogą wziąć udział w loterii. Ostatnie zgłoszenia przyjmowane są do 7 lipca br. Szczegóły dostępne na stronie https://loteria.spis.gov.pl/.

Osoby wykonujące prace spisowe zobowiązane są do przestrzegania tajemnicy statystycznej określonej w art. 10 o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955) i wykonują te prace po przeszkoleniu i pouczeniu o istocie tajemnicy statystycznej oraz po złożeniu pisemnego przyrzeczenia (art. 29 ust. 1 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.).

Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej art. 4 Rozporządzenia (WE) nr 763/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z 9.07.2008 r. Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 997, z późn. zm.) wskazuje, że udział w badaniu jest obowiązkowy, a realizacja spisu wymaga odrębnej ustawy (art. 9. ustawy o statystyce publicznej). Ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. została podpisana  9 sierpnia 2019 r. , opisano w niej szczegółowe warunki realizacji tego badania.

źródła:
https://stat.gov.pl/aktualnosci/czy-pamietasz-ze-udzial-w-spisie-powszechnym-jest-obowiazkowy,357,1.html
https://spis.gov.pl/czy-pamietasz-ze-udzial-w-spisie-powszechnym-jest-obowiazkowy/ https://www.facebook.com/GlownyUrzadStatystyczny/posts/177405911060250__cft__[0]=AZVgDW7_q1_ToLyMCAO5B5opzlEsAySYFs7YGyh34RkzwQUC2SbS13oq1DlaI43cpv_A7pwOB6VECZY5rSQxjYrhRp-LCPx3ZAD10-CsZp8Sip_gFDODlV5bnHmnY-dUViIZdvR_EzfeyEeo4NB5Q1M1NUqWt3i0rMWwg73_9-8KXA&__tn__=%2CO%2CP-R


Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie
Opublikowano: 21 czerwca 2021

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza?

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

    imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
    numer identyfikatora oraz hologram,
    nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
    podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
    okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

    poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ ,
    poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
    w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem  standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.

https://spis.gov.pl/od-23-czerwca-br-rachmistrzowie-spisowi-rozpoczna-wywiady-bezposrednie/?fbclid=IwAR1G7-5LLt5YUscRHrgrJEWp5f21q22kqW-vlkAB2smPWbLgsgyemaxgMP4

https://spis.gov.pl/najczesciej-zadawane-pytania/?fbclid=IwAR0C_WTIC-qrZKZBAD45mrrdiOHrVjE02uuTkG1azypaHygUoX1wY1wuWZo





Galeria zdjęć


Loga Unii Europejskiej, RP, lubelskiego