Data publikacji: 2023-04-20, 9:36

Ilość wyświetleń: 151

"Środa z Profilaktyką"


Odsłuchaj

Powrót

   

Zdrowie kobiet. Ciąża

Narodowy Fundusz Zdrowia w przygotowanym materiale edukacyjnym przypomina, jakie wykonać badania planując ciążę. Jakie szczególne uprawnienia przysługują kobietom w ciąży i w połogu. Kto może skorzystać z programu badań prenatalnych oraz jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży i po porodzie.

Dbamy o mamy

Kobiety w ciąży mają prawo do:

• korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych w aptekach,

• bezpłatnych leków (oznaczonych jako leki„C”).

Kobiety po 35 roku życia objęte są programem bezpłatnych badań prenatalnych. Szczegółowe informacje o tym programie dostępne są na stronie: https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych

Aktywność w ciąży i po porodzie 

• na stronie Akademia NFZ - dostępne są ćwiczenia dla kobiet w ciąży w I, II i III trymestrze. 

Słodka mama

Kiedy przyszłe mamy powinny wykonać pierwsze badanie w kierunku rozpoznania ewentualnej cukrzycy. Co sprzyja częstości występowania cukrzycy ciążowej oraz jakie mogą być negatywne konsekwencje zdrowotne dla dziecka znajdziecie Państwo w materiale filmowym Profilaktyka cukrzycy ciążowej.

    

Profilaktyka Chorób Układu Krążenia

  Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić m.in. do udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i nerek.

    W Tygodniu dla Serca Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK). Badania można wykonać raz na 5 lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.

Lista placówek realizujących program dostępna jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyć.

    Co powinniśmy wiedzieć o chorobach układu krążenia? Jak uniknąć zawału serca czy udaru mózgu? Do kogo skierowany jest program profilaktyki chorób układu krążenia? Znajdziecie Państwo na kanale YouTube Akademia NFZ.

    Bezpłatne plany żywieniowe na bazie diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) dostępne są na portalu Diety NFZ.


Załącznik: Ulotka Profilaktyka Chorób Układu Krążenia

Loga Unii Europejskiej, RP, lubelskiego